Fronty akrylowe a lakierowane – co będzie lepsze dla ciebie?

Meble na wymiar » Fronty akrylowe a lakierowane – co będzie lepsze dla ciebie?

Każdy właściciel mieszkania co pewien czas mierzy się z remontem takich pomieszczeń, jak kuchnia czy łazienka. Jedną z najistotniejszych decyzji, jakie będzie musiał podjąć jeszcze przed przeprowadzeniem remontu, jest dobór mebli do pomieszczenia. Podstawową kwestią, jaką należy rozważyć, jest wybór frontów. To on zaważy na tym, jak będzie się prezentowała nasza kuchnia czy łazienka. Oprócz materiału, z którego będą wykonane, koloru, czy wyglądu uchwytów, należy też zdecydować o sposobie wykończenia frontów. Możemy zdecydować się na zastosowanie akrylu, bądź frontów lakierowanych. Które z nich wybrać? Na to pytanie odpowiemy w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Jakie zalety mają fronty lakierowane?

Fronty lakierowane to jeden z najczęściej wybieranych rodzajów wykończeń mebli kuchennych i salonowych na wymiar. Są cenione za swoją elegancję i uniwersalność. Możemy zamówić je w szerokiej palecie kolorystycznej i w dowolnym kształcie, co sprawia, że są chętnie wybieranymi frontami meblowymi o różnorodnym zastosowaniu. Warto dodać, że fronty lakierowane mogą mieć dowolną grubość, a także możemy do nich dodać podfrezowane uchwyty. Dzięki tej różnorodności w łatwy sposób dopasujemy meble na wymiar z nich wykonane do naszych potrzeb i upodobań. Inną zaletą frontów lakierowanych jest łatwość ich czyszczenia. Niestety wymagają wyjątkowej troski ze względu na łatwość porysowania.

Poszukujesz mebli kuchennych trwałych i modnych, ale nie wiesz, jakie fronty będą najlepsze?
Zadzwoń lub napisz
883-647-952

 

Jakie są wady frontów lakierowanych?

Niestety fronty lakierowane nie są pozbawione wad. Przede wszystkim mają dość niską odporność na uszkodzenia mechaniczne, łatwo można je zarysować oraz mogą odbarwiać się na skutek promieniowania UV. Jeśli trafimy na źle wykonane meble lakierowane, nieodpowiednio zabezpieczone, może okazać się, że będą podatne na zawilgotnienie i po jakimś czasie, szczególnie w okolicach narożników, pojawią się wybrzuszenia i uszkodzenia. Musimy mieć również świadomość, że fronty lakierowane powstają w dość skomplikowany i czasochłonny w sposób, dlatego mogą być dość drogie. Musimy mieć również na uwadze, że jeśli nasze fronty pokryte lakierem ulegną zniszczeniu, bardzo ciężko będzie je odnowić. Jeśli planujemy zakup mebli kuchennych na wymiar z frontami lakierowanymi, warto to zadanie powierzyć profesjonalnemu i doświadczonemu stolarzowiPrzed jego wyborem dobrze jest zapoznać się z jego wcześniejszymi realizacjami i opiniami poprzednich klientów.

Dowiedz się jak dbać o meble kuchenne z naszego bloga

Fronty akrylowe – czym się wyróżniają?

Kolejną odmianą frontów meblowych są te wykonane z akrylu. Mogą stanowić bardzo dobrą alternatywę dla lakieru, ale musimy zdawać sobie sprawę, z jego słabych i mocnych stron. Przede wszystkim fronty akrylowe występują w zdecydowanie mniejszej palecie kolorystycznej. Są bardzo trwałe, ciężko jest je zarysować, nie przebarwiają się również w kontakcie z promieniowaniem UV. Zaletą tego typu frontów jest również możliwość naprawy mikrouszkodzeń, jeśli te pojawiłyby się na naszych meblach. Fronty akrylowe bardzo łatwo utrzymać w czystości, wystarczy ich przetarcie, by pozbyć się wszystkich zacieków, smug czy odcisków palców.

co wybrac fronty lakierowane czy akrylowe 300x200 Fronty akrylowe a lakierowane  co będzie lepsze dla ciebie?

Czym różnią się fronty lakierowane i akrylowe?

Fronty lakierowane i akrylowe bardzo się od siebie różnią. Podstawową różnicą jest sposób ich wytwarzania. Fronty akrylowe wykonywane są z płyty MDF, która jest następnie pokrywana warstwą folii akrylowej. Od wewnątrz zabezpieczona jest laminatem przeciwprężnym, zazwyczaj w kolorze białym. Laminowana płyta MDF będzie zabezpieczona przed działaniem wilgoci i wypaczeniem się. Dopiero później jest ona cięta do potrzebnego wymiaru, a jej obrzeża zabezpieczone są okleiniarką. Z kolei fronty lakierowane produkowane są odwrotnie. Praca z nimi rozpoczyna się od do cięcia ich do określonego wymiaru. Następnie takie fronty są frezowane i przygotowywane do malowania. Część przednia i boki pokrywane są lakierem, a wnętrze laminatem przeciwprężnym. Gdy lakier wyschnie, mebel jest szlifowany i polerowany.

Każdy z wymienionych typów frontów meblowych posiada inne właściwości, które omówiliśmy powyżej. Zanim zdecydujemy się na któryś z nich, warto dokładnie poznać ich wady i zalety. Dzięki temu będziemy w stanie idealnie dopasować je do naszych potrzeb oraz wnętrza. Musimy mieć na uwadze również cenę, zazwyczaj fronty lakierowane są droższe niż te z akrylu. Ważne jest to, że zarówno fronty lakierowane jak i akrylowe mogą być stosowane w meblach kuchennych, szafkach łazienkowychkomodachszafkach RTV czy meblościankach.

Planujesz zakup mebli na wysoki połysk? Przeczytaj, co musisz wiedzieć przed zakupem mebli na wysoki połysk

Nie wiesz, czy fronty akrylowe będą lepsze niż lakierowane?
Stworzymy go dla Ciebie meble dopasowane do Twoich potrzeb!
883-647-952
Ireneusz Fronty akrylowe a lakierowane  co będzie lepsze dla ciebie?

Autor wpisu

Właściciel zakładu Meble Mistrz - z pasją i zaangażowaniem realizuje atrakcyjne projekty mebli na wymiar. W wolnych chwilach dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem na firmowym blogu. Nadrzędnym celem bloga jest to aby Klienci mogli poznać aspekty związane z wyborem odpowiednich mebli na wymiar do swojego domu lub mieszkania

  Zadzwoń do nas, aby szybciej uzyskać wszystkie informacje
  883-647-952

  Wpisz meble

  Zapraszam do kontaktu

  Ireneusz
  883-647-952