Praktyczny poradnik o układzie półek w szafie przesuwnej

Meble na wymiar » Praktyczny poradnik o układzie półek w szafie przesuwnej

Projektowanie wnętrza szafy wnękowej i tym samym dobre ułożenie półek w szafie przesuwnej jest zajęciem należącym do przyjemnych, ale i czasochłonnych. Szczególnie kiedy mamy do dyspozycji nasz nowy mebel, w którym zamierzamy umieścić stare i nowe rzeczy oraz zagospodarować całą przestrzeń. Brzmi banalnie? Nic bardziej mylnego. Sposób ułożenia półek w szafie na wymiar należy dwa razy wcześniej przemyśleć, aby np. nie mieć problemów z wyjęciem i włożeniem przetrzymywanych ubrań w szafie oraz mieć jak najwygodniejszy do nich dostęp. Wbrew pozorom zadanie wcale nie należy do najłatwiejszych. 

Układ półek w szafie przesuwnej, czyli od czego zacząć? 

Półki lepiej zamontować po bokach czy bardziej w środku szafy? Wieszaki w górnej części szafy czy na dole? Z pewnością projektując szafę, można się spotkać z takimi dylematami. Układ półek w szafie przesuwnej lub garderobie na wymiar projektujemy według własnych potrzeb, jednak miejmy na uwadze kilka istotnych kwestii dotyczących ubrań: 

 • marynarki, koszule, sukienki czy letnie bluzki – tego typu odzież najlepiej umieścić na wieszaku lub na drążku. Zawiesić je możemy na wysokości 160-170cm. Drążek powinien być zamontowany min. 5-6 cm pod półką, aby można było na nim swobodnie umiejscowić wieszaki i móc z nich korzystać; 
 • pojedyncze półki to idealne miejsce dla spodni, swetrów czy letnich koszulek. Aby korzystanie z nich było jak najbardziej wygodne, powinny mieć ok. 45-50 cm. szerokości i zostać zamontowane na wysokości naszego wzroku. Szersze i większe możemy zamontować wyżej w naszej szafie. Swoje schronienie znajdą tam np. walizki, plecaki czy akcesoria; 
 • rajstopy, bielizna, skarpetki czy zimowe szaliki i rękawiczki najlepiej będą czuły się w szufladzie, albo w specjalnym zamontowanym koszu. Tego typu części garderoby zazwyczaj trudno jest ułożyć jak koszulę czy bluzkę, dlatego najlepiej schować je po prostu w koszu. 
Zastanawiasz się jak najlepiej rozmieścić półki w szafie przesuwnej?
Zadzwoń 883-647-952

Rozkład półek i wieszaków w szafie przesuwnej 

Kiedy już zdecydowaliśmy się na szafę przesuwną, znaleźliśmy dla niej miejsce w naszych czterech kątach i czeka na nią już wyremontowany pokój, to pojawia się kolejny problem: Jak praktycznie wybrać układ półek w szafie przesuwnej? Mamy upragnioną przestrzeń, ale jak ją najlepiej zagospodarować? Zazwyczaj zaczynamy od półek i wieszaków, ponieważ po ich zamontowaniu będzie nam łatwiej wprowadzać resztę elementów mebla. Półki i drążki z wieszakami starajmy się umieścić w górnej części naszej szafy. Dostęp do nich będzie praktyczniejszy i unikniemy niepotrzebnego schylania. W szafie kładziemy nie tylko ubrania czy inne części garderoby, ale także: ręczniki, pościele, kołdry i koce. Planując rozmieszczenie półek do szafy na wymiar, nie skupiajmy się tylko i wyłącznie na ubraniach, bo z doświadczenia wiadomo, że nie będą one przeznaczone w stu procentach na tego typu rzeczy. Stare zabawki dziecka, nieużywane gadżety czy sprzęt RTV lub AGD także znajdą tam swoje miejsce. Pamiętajmy również o tym, aby w szafie przesuwnej zamontować drążek na wieszaki nie dłuższy niż 1 metr, ponieważ w przeciwnym razie może się on nieopatrznie wygiąć pod ciężarem ubrań. 

Jak dobrać szuflady i półki do szafy przesuwnej?  

Projekt mebli powinien także uwzględniać szuflady. Możemy odpowiednio dopasować ich szerokość, głębokość i inne elementy. Umiejscowienie tych elementów w dolnej części naszej szafy jest dobrym pomysłem, ponieważ pomoże to nam uzyskać łatwy i szybki dostęp do nich. Ważne jest, aby na etapie projektowania wnętrza do szafy wnękowej można było wstawić takie szuflady, których będzie możliwość wyjęcia i wysunięcia w całości. Pomoże nam to w szukaniu zagubionych rzeczy, kiedy nieopatrznie do szafy wkradnie się bałagan. Dodatkowo usprawni także proces sprzątania w niej. Kolejną istotną kwestią jest to, aby drzwi szafy były zamontowane w taki sposób, aby nie ograniczały dostępu do jej wnętrza.

polki szafie przesuwnej 300x215 Praktyczny poradnik o układzie półek w szafie przesuwnej

Jak zaplanować dół szafy przesuwnej? 

Jak już zostało powyżej wspomniane, dołu szafy przesuwnej nie należy pomijać w zagospodarowaniu. To dobre miejsce, aby przechowywać w niej kartony po butach, lub same buty, w których aktualnie nie chodzimy (np. kozaki latem lub sandały zimą). Projektując dół naszego nowego mebla, nie skupiajmy się tylko i wyłącznie na rozmieszczeniu półek, które niestety kiepsko sprawdzą się w tamtym miejscu i będą trudno dostępne, ale pomyślmy o wyżej wymienionej szufladzie. Starajmy się nie umieszczać tam ubrań na wieszakach. Dolna część szafy jest dobrym miejscem na przechowywanie butów, bielizny w szufladzie, psów do spodni i innych tego typu akcesoriów.

Nie masz pomysłu na projekt szafy przesuwnej?
Zadzwoń 883-647-952
Ireneusz Praktyczny poradnik o układzie półek w szafie przesuwnej

Autor wpisu

Właściciel zakładu Meble Mistrz - z pasją i zaangażowaniem realizuje atrakcyjne projekty mebli na wymiar. W wolnych chwilach dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem na firmowym blogu. Nadrzędnym celem bloga jest to aby Klienci mogli poznać aspekty związane z wyborem odpowiednich mebli na wymiar do swojego domu lub mieszkania

  Zadzwoń do nas, aby szybciej uzyskać wszystkie informacje
  883-647-952

  Wpisz meble

  Zapraszam do kontaktu

  Ireneusz
  883-647-952