Jakie fronty do kuchni wybrać? – abc materiałów

Meble na wymiar » Jakie fronty do kuchni wybrać? – abc materiałów

Na rynku znajdziemy kilkanaście różnych frontów do mebli kuchennych. Mnogość dostępnych opcji sprawia, że często mamy problem z wybraniem odpowiednich. Dlatego postaramy się doradzić, z jakiego materiału najlepiej kupić fronty do mebli kuchennych na wymiar.

Fronty szklane – czy sprawdzą się w kuchni?

Aktualnie dość mało popularne fronty szklane wbrew pozorom są bardzo dobrą opcją do stosowania w meblach kuchennych. Idealnie komponują się z nowoczesnym stylem. Nie jest je łatwo zniszczyć, nie musimy się więc bać, że ulegną uszkodzeniu.Szklane fronty mogą być przyklejane bezpośrednio do płyt lub montowane w specjalnych ramkach aluminiowych. Zaleca się, by w meblach szklanych kuchennych nie stosować gałek wierconych, a raczej sięgnąć po systemy cichego domykania bez uchwytów lub gałek mocowanych od spodu do szafki.

Szklane fronty występować mogą w każdym kolorze. Na rynku dostępne są również szafki kuchenne lustrzane, które powiększą pomieszczenie i je doświetlą poprzez odbijanie promieni słonecznych.

Masz więcej pytań dotyczących projektowania garderoby pod skos? Zadzwoń do nas śmiało!
Zadzwoń 883-647-952

 

Klasyczne fronty drewniane w meblach kuchennych

Najdroższe, a równocześnie najbardziej trwałe, są fronty z drewna. Kilkucentymetrowe płyty wykonywane z litego drewna są rozwiązaniem ponadczasowym. Najczęściej wybieranymi gatunkami drzew są sosna, dąb, jesion, olcha. Mniej popularne są drewna egzotyczne, a także z czereśni, buku i brzozy. Każdy gatunek wyróżnia się inną kolorystyką oraz wyglądem słojów. Oczywiście fronty drewniane mogą być dodatkowo barwione lakierem. Jeśli chodzi o ich zewnętrzną warstwę, to takie fronty są lakierowane lub olejowane.

Drewniane meble kuchenne mogą występować w każdym stylu. Da się na nich wykonać ozdobne żłobienia lub pozostawić je zupełnie gładkie. Ich wadą jest niestety cena oraz konieczność regularnego dbania o nie (olejowanie czy lakierowanie należy co jakiś czas odnawiać).

jakie fronty do mebli kuchennych Jakie fronty do kuchni wybrać?  abc materiałów

Fornirowane fronty w kuchni

Opcją tańszą, a dającą podobny efekt są fornirowane meble kuchenne – mówi Ireneusz z Meble na Wymiar. Powstają w wyniku połączenia tańszej płyty MDF z naturalnym wyglądem drewna. Przygotowana baza jest pokrywana cienkim fornirem – płatem drewna naturalnego o grubości kilku milimetrów. Tego typu wykończenie daje bardzo wiele możliwości, jeśli chodzi o ostatecznego wygląd mebli. Na rynku dostępnych jest ponad dwieście rodzajów drewna, po które możemy sięgnąć, by wykonać fronty fornirowane. Podobnie, jak drewniane, mogą być one woskowane, olejowane czy lakierowane. Niestety meble fornirowane nie są tak trwałe, jak te z drewna.

Fronty meblowe z płyty MDF

Jedną z najtańszych opcji wykonania frontów do mebli kuchennych na wymiar są płyty MDF. Jest to materiał powstający z wiórów drewnianych łączonych związkami organicznymi. Kształty nadawane są im poprzez ogromne prasy. Jest to powłoka dość odporna i można ją obrabiać podobnie jak drewno. Nie ma więc problemu z wykonaniem żłobień czy frezowaniem płyty MDF. Od ostatecznego jej wykończenia zależą jej właściwości. Materiał możemy kupić w opcji lakierowanej lub pokryty folią pcv. Ten ostatni jest mało odporny na wilgoć i temperaturę. Nie sprawdzi się więc przy kuchence, piekarniku czy w łazience. Płyta MDF lakierowana jest zdecydowanie lepszą opcją na fronty szafek do kuchni. Nie zniszczy się w kontakcie z wodą i wilgocią, które są obecne w tym pomieszczeniu. Jej ogromną zaletą są niska cena oraz bogactwo kolorystyczne.Niestety jest mniej trwała i może się porysować. Gdy zostanie źle wykonana łatwo ją zdeformować.

Stal na froncie szafek kuchennych

Do stylu loftowego idealne będą szafki kuchenne z frontami wykonanymi ze stali. Nie jest to zbyt popularny materiał, ale istnieje możliwość, by kupić meble z niego wykonane. Dodatkowo wyróżnia je trwałość i odporność na wilgoć. Niezaprzeczalnie meble z niego wykonane prezentują się wyjątkowo efektownie.

Nietypowe fronty w meblach kuchennych

Dziś w wyborze frontów do szafek kuchennych tak naprawdę ogranicza nas tylko fantazja i budżet. Nietypowymi frontami mogą być te wykonywane z płytek i mozaik. Rozwiązanie pozwala na nieco inne zastosowanie ceramiki, ale bardzo dobrze sprawdzi się ona w tej roli. Ostatnio popularna farba tablicówka może się pojawić również na szafkach. Fronty kuchenne wykończone tablicówką są odporne na wilgotność i bardzo funkcjonalne. Wykorzystując kredę, możemy dowolnie zmieniać stylizację frontów. Jeśli lubimy wnętrza surowe i nowoczesne, sięgnijmy po fronty do mebli kuchennych wykonywane, a właściwie zdobione metalowymi siatkami lub betonem.

Jeśli nie wiesz, na jakie meble do kuchni się zdecydować
Zadzwoń 883-647-952
Ireneusz Jakie fronty do kuchni wybrać?  abc materiałów

Autor wpisu

Właściciel zakładu Meble Mistrz - z pasją i zaangażowaniem realizuje atrakcyjne projekty mebli na wymiar. W wolnych chwilach dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem na firmowym blogu. Nadrzędnym celem bloga jest to aby Klienci mogli poznać aspekty związane z wyborem odpowiednich mebli na wymiar do swojego domu lub mieszkania

  Zadzwoń do nas, aby szybciej uzyskać wszystkie informacje
  883-647-952

  Wpisz meble

  Zapraszam do kontaktu

  Ireneusz
  883-647-952