Spis treści
Przydatne wymiary mebli na wymiar do łazienki
Każda łazienka ma inny rozkład i wymiary. Niektóre pozostają jednak niezmienne, warto więc znać je, żeby jak najlepiej móc zaprojektować swoje meble łazienkowe.
- Standardowa wysokość umywalki
Aby osoba o przeciętnej wysokości mogła wygodnie korzystać z umywalki, góra miski powinna być na wysokości 75 cm. Wymiar ten stosuje się najczęściej i sprawdza się w większości mieszkań. Można nim jednak manipulować, jeśli umywalki w miejscach publicznych są dla nas zbyt wysoko lub nisko.
- Najczęstsze wymiary pralki
Pralki minimalnie różnią się między modelami lub producentami. Standardowo jednak ich szerokość wynosi 60 cm, a głębokość 45-60 cm, w zależności, czy wybierzemy wersję płytszą, czy głębszą.
- Minimalna głębokość blatu umywalkowego
Najmniejsza głębokość blatu pod umywalkę powinna wynosić około 30 cm. Istnieją umywalki, które mieszczą się nawet w 20 cm, jednak blat pod nią musi być większy, żeby nie pękł oraz aby można było bez problemu wyciąć w nim dziurę.
Zamawiając meble u sprawdzonego stolarza, możemy mieć pewność, że zadba o to, aby wszystkie wymiary były zgodne z normą. Najczęściej fachowcy oferują montaż mebli na miejscu, dzięki czemu na pewno zostaną one zamontowane tak, aby można było z nich wygodnie korzystać.
Trwałe materiały na meble łazienkowe na wymiar
Meble łazienkowe muszą być bardzo wytrzymałe i odporne na wilgoć, ponieważ w łazience na pewno jej nie zabraknie. Najlepiej sprawdzi się prawdziwe drewno, bez problemu może ono przebywać w wilgotnych pomieszczeniach, trzeba jednak pamiętać, żeby nie stawiać go w miejscu, w którym będzie narażone na częste polewanie wodą. Tego może nie przetrwać żaden mebel robiony na bazie drewna.
Równie dobrze w łazience sprawdzą się meble laminowane. Nie są one tak wytrzymałe na nietypowe warunki, jak drewno, jednak laminat skutecznie chroni je i nie dopuszcza wilgoci do środka. Jeśli jednak będziemy wycinać w nich dziury, odsłaniając środek płyty, może nie skończyć się to dobrze, ponieważ wtedy mebel nie jest zabezpieczony. Można na te fragmenty stosować specjalne środki, lepiej jednak nie ryzykować. Płyta laminowana sprawdzi się więc dobrze w korpusach i frontach mebli, za to może nie być najlepszym materiałem na blaty łazienkowe.
Jeśli nie znamy się dobrze na materiałach meblarskich i ich właściwościach, warto w trakcie planowania łazienki skontaktować się ze stolarzem. Trudne warunki panujące w łazience wymagają idealnych materiałów, które sprawdzony fachowiec na pewno zna najlepiej.
Pomysły na meble łazienkowe na wymiar
Dobrze zaprojektowana łazienka to nie tylko sprawdzone i trwałe materiały, ale także sprytne i funkcjonalne pomysły na meble łazienkowe. Przedstawiamy kilka rozwiązań, które mogą być wykorzystane w każdej łazience.
Wysoka szafka cargo wygodnym rozwiązaniem w małych łazienkach
Jeśli nie mamy dużo miejsca w łazience, ale potrzebujemy szafki na przechowywanie najważniejszych przyborów łazienkowych, cargo jest najlepszym rozwiązaniem. Może przybierać wymiary i wysokości, jakie tylko chcemy, a dodatkowo jest dużo wygodniejszym rozwiązaniem niż zwykła szafka łazienkowa.
Cargo to szafka, która w środku ma szuflady przyczepione do frontu. Kiedy się więc ją otwiera, wysuwa się z niej cała zawartość. Taka funkcja przydaje się na co dzień, kiedy na przykład chcemy się pomalować. Wysuwając ją, mamy wszystkie potrzebne przybory pod ręką i na widoku, a żeby je posprzątać, wystarczy zamknąć szafkę. Schować w niej można wszystkie przydatne w łazience przybory jak ręczniki, detergenty, czy proszki do prania.
Zabudowa pralki, czyli sprytny sposób na ukrycie sprzętów w łazience
Pralka zwykle znajduje swoje miejsce w naszej łazience. Jest to jednak najmniej estetyczny sprzęt w całym pomieszczeniu. Najczęściej od razu przyciąga uwagę każdego, niszcząc design całego wnętrza. Tak jednak wcale nie musi być.
Wystarczy zabudować naszą pralkę. Można to zrobić na kilka sposobów, każdy w mniejszym lub większym stopniu przysłoni nasz sprzęt.
- Obudowanie pralki dookoła
Zwykle pralkę można obudować na około blatem pasującym do naszego wystroju wnętrza. Jej front ciągle będzie wtedy widoczny, jednak całość nie będzie się już rzucała w oczy.
- Wybranie pralki do zabudowy
Pralkę można spokojnie zabudować, tak samo, jak na przykład lodówkę w kuchni. Wymagają one wycięcia miejsca na jej otwarcie we froncie szafy, widoczny jest więc jej bęben i panel sterujący. Tak zabudowana, może się wpasować w każde wnętrze.
- Zabudowanie pralki w szafie
Pralka może spokojnie stać w środku szafy. Żeby się do niej dostać, wystarczy jedynie otworzyć drzwi. Pozwoli to na kompletne przysłonięcie sprzętu i dowolne zaaranżowanie łazienki.
Autor wpisu
Właściciel zakładu Meble Mistrz - z pasją i zaangażowaniem realizuje atrakcyjne projekty mebli na wymiar. W wolnych chwilach dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem na firmowym blogu. Nadrzędnym celem bloga jest to aby Klienci mogli poznać aspekty związane z wyborem odpowiednich mebli na wymiar do swojego domu lub mieszkania