Spis treści
Szafka RTV na zamówienie – mebel ważniejszy, niż się wydaje
W niemal każdym domu znajduje się telewizor. Nawet jeśli nie korzystamy z niego w celu oglądania telewizji kablowej, to może nam służyć jako centrum multimedialne. Na telewizorze zagramy w gry, posłuchamy muzyki czy obejrzymy filmy i seriale na platformach streamingowych. Dlatego często poza telewizorem zaopatrujemy się w inne sprzęty elektroniczne, takie jak odtwarzacze DVD lub Blu-Ray, głośniki i konsole do gier. Szafka pod telewizor pozwala nie tylko ustawić i uporządkować sprzęt, ale także ukryć wszechobecne przewody przed oczami domowników czy gości. Ponadto szafka wyposażona w szuflady lub półki pozwoli przechować zapasowe kable i inne potrzebne akcesoria.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze szafki RTV na wymiar?
Mogłoby się wydawać, że szafka pod telewizor to niepozorny mebel, ale jej wybór może sprawić nam nie lada wyzwanie. Na to, czy szafka będzie funkcjonalna i posłuży nam latami, wpływa wiele czynników. Na co zwrócić szczególną uwagę?
Szerokość szafki RTV
Kupując szafkę pod konkretny model telewizora, koniecznie sprawdźmy, jaka jest jego szerokość i rozstaw nóżek. Można przyjąć, że minimalna szerokość mebla to szerokość telewizora plus około 10–20 cm wolnego blatu po obu jego stronach. Nie jest to reguła, której należy się sztywno trzymać, ale ze względów praktycznych oraz dla bezpieczeństwa, najlepiej, żeby szafka była jednak nieco szersza od elektroniki.
Wysokość szafki pod telewizor
To najistotniejszy parametr, bowiem wysokość, na jakiej stoi telewizor, wpływa na nasz komfort oglądania, a w efekcie zdrowie. Ekran telewizora powinien znajdować się na wysokości wzroku, a to oznacza postawienie go około 100–110 cm od podłogi. Za optymalną wysokość szafki można więc uznać 80 cm. Niższy mebel będzie wskazany dla telewizorów o przekątnej 65–70 cali.
Pojemność szafki RTV
Praktyczna szafka to taka, w której pomieścimy wszystkie używane przez nas sprzęty, służące multimedialnej rozrywce. Warto mieć na uwadze, że elektroniki z czasem nam przybywa, dlatego pojemne półki będą wyznacznikiem funkcjonalności takiej szafki RTV. Ich optymalna głębokość powinna wynosić około 40 cm. Pamiętajmy także, że pracujący sprzęt się nagrzewa, konieczne więc będzie zadbanie o przepływ powietrza. To oznacza, że między ściankami półek a sprzętem musi pozostać kilka centymetrów wolnej przestrzeni.
Styl wykonania szafki RTV
Dla niektórych to właśnie wizualne aspekty decydują o wyborze danego mebla. Szafkę RTV można wykonać w stylu skandynawski, nowoczesnym, glamour, nowojorskim czy tradycyjnym. Oczywiście najważniejszym kryterium powinien dla nas być styl, w jakim urządzone jest pomieszczenie. Jeżeli stoją w nim inne meble, szafkę dopasowujemy wizualnie do nich.
Pamiętajmy, że o wykonanie szafki RTV naszych marzeń zawsze warto zwrócić się do profesjonalnej firmy stolarskiej, która wykona dla nas projekt, a następnie zajmie się transportem i montażem, a my będziemy mogli się cieszyć pięknym meblem.
Szafka pod telewizor na wymiar stojąca – gdzie się sprawdzi?
Stojąca szafka RTV to taka, która styka się z podłogą. Może przylegać do niej na całej długości, albo posiadać nóżki lub koła. Wysokość szafki stojącej dobieramy do wysokości naszego siedziska, dbając, by ekran telewizora był na tym samym poziomie, co nasze oczy. Ze względu na to, że gotowe modele mają określoną wysokość, która niekoniecznie może nam pasować, rozwiązaniem będzie szafka rtv na wymiar wykonana przez stolarza.
Zaletą szafki stojącej jest jej mobilność. W razie zmiany aranżacji pomieszczenia w każdej chwili możemy przesunąć ją w inne miejsce. Bez problemu dokonamy także wymiany na inny mebel, na przykład funkcjonalną komodę. Stojąca szafka w odpowiedni sposób zaprezentuje postawiony na niej telewizor, a dzięki stabilnej konstrukcji będziemy mieli pewność, że z naszym sprzętem nic złego się nie stanie. Dzięki takiej szafce stojącej z łatwością ukryjemy także kable.
Wisząca szafka RTV na zamówienie – dla kogo będzie odpowiednia?
Szafka RTV wisząca cechuje się tym, że montuje się ją na pewnej wysokości od podłogi. Za jej pomocą dopasujemy wysokość, na której znajdzie się telewizor. Z tego względu będzie ona idealnym wyborem, jeśli planujemy powiesić odbiornik na ścianie.
Wisząca szafka RTV to także sposób na optyczne powiększenie salonu. Wygląda lekko, dzięki czemu nie przytłacza pomieszczenia. Świetnie sprawdzi się małym mieszkaniu. Ułatwia także zachowanie porządku – bez problemu usuniemy z jej okolic kurze i umyjemy pod nią podłogę.
Wisząca szafka wymaga przytwierdzenia jej do ściany, dlatego wymiana meble nie będzie prostym zadaniem. Ponowne wiercenie i łatanie dziur może zniechęcić wszystkich tych, którzy często zmieniają wystrój wnętrza. Decydując się na szafkę wiszącą, zwróćmy uwagę, w jakiej odległości od niej znajduje się gniazdko elektryczne. Może się okazać, że trudno nam będzie ukryć kable za szafką, co zepsuje cały efekt.
Więcej pomysłów i porad dotyczących szafek RTV znajdziesz w naszym artykule Pojemna szafka RTV na wymiar do salonu – 6 propozycji.