Najnowsze trendy w okuciach meblowych: co jest na topie w tym roku?

Meble na wymiar » Najnowsze trendy w okuciach meblowych: co jest na topie w tym roku?

Tekst dostarczony przez partnera

Okucia meblowe to nie tylko funkcjonalne elementy, ale także zaskakująco ważny aspekt dekoracyjny każdego mebla. Trendy w okuciach meblowych zmieniają się co roku, a producenci prześcigają się w wymyślaniu nowych rozwiązań, które łączą w sobie estetykę i funkcjonalność. W tym artykule wyjaśnimy w skrócie, czym właściwie są okucia meblowe, a także przyjrzymy się temu, jakie okucia meblowe są aktualnie najchętniej kupowane.

Co to są okucia meblowe?

obraz 1 Najnowsze trendy w okuciach meblowych: co jest na topie w tym roku?

Źródło: https://www.belmeb.pl/

 

W przypadku okuć meblowych możemy mówić o bardzo mocno rozbudowanej kategorii akcesoriów obejmującej następujące produkty:

 • zawiasy meblowe: pozwalają na otwieranie i zamykanie drzwi szafek;
 • prowadnice szufladowe: umożliwiają płynne wysuwanie i wsuwanie szuflad;
 • wszelkiego rodzaju uchwyty, zawieszki i gałki: służą do otwierania drzwi i szuflad;
 • nogi mebli: podtrzymują meble i mogą być regulowane dla wyrównania poziomu;
 • zamki, zatrzaski, zasuwki: zapewniają bezpieczeństwo przechowywanych przedmiotów.

Jak widzisz okucia meblarskie zapewniające meblom funkcjonalność, różnią się między sobą zastosowaniem. Większość z nich nie jest widoczna na zewnątrz mebla, a ich funkcjonalność jest ważniejsza niż estetyczny wygląd. Wybierając okucia meblowe mocowane na zewnątrz, dobrze jest także zwrócić uwagę na ich design. Eleganckie gałki czy uchwyty mogą stać się dodatkową ozdobą mebla.

Zawiasy meblowe

obraz 2 Najnowsze trendy w okuciach meblowych: co jest na topie w tym roku?

Źródło: https://www.belmeb.pl/

 
W kategorii okuć warto zwrócić uwagę na zawiasy meblowe, gdyż mają one duże znaczenie dla funkcjonalności wyposażonych w nie mebli. Różnią się między sobą wieloma cechami m.in. kątem rozwarcia czy przeznaczeniem. W ofertach sklepów z akcesoriami do produkcji mebli znajdziesz solidne zawiasy do drzwi nakładanych, do drzwi wpuszczanych oraz drzwi bliźniaczych. To produkty charakteryzujące się dużą wytrzymałością zapewniające komfort korzystania i wygodne użytkowanie różnego rodzaju szaf i szafek.

Jakie okucia meblowe cieszą się aktualnie największą popularnością?

obraz 3 Najnowsze trendy w okuciach meblowych: co jest na topie w tym roku?

Źródło: https://www.belmeb.pl/

 
To, na jakie okucia do mebli się zdecydujesz, zależy głównie od indywidualnych preferencji, jednak przeglądając oferty miejsc takich jak np. sklep z okuciami meblowymi Belmeb, można zauważyć pewne trendy, jeśli chodzi o okucia stolarskie. Co aktualnie jest na topie w tej kategorii?

 • Minimalizm: trend, który charakteryzuje się prostotą form i brakiem zbędnych ozdób cieszy się niesłabnącą popularnością, a okucia do szafek w stylu minimalistycznym są zazwyczaj wykonane z metalu lub drewna i mają proste, geometryczne kształty.
 • Złoto i mosiądz: ciepłe kolory złota i mosiądzu są ciągle bardzo popularne, elementy wykończeniowe w tych kolorach nadają meblom elegancji i luksusowego wyglądu.
 • Czarne okucia: hitem ostatnich miesięcy są okucia w kolorze matowej czerni, świetnie sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach, ale mogą też stanowić ciekawy kontrast w klasycznych aranżacjach.
 • Funkcjonalność: oprócz estetyki, coraz więcej osób kupujących nowe meble, zwraca uwagę na dodatkowe funkcje okuć. Bardzo popularne są aktualnie systemy cichego domykania, systemy push-to-open, a także okucia zintegrowane z oświetleniem.

Wybór modnych okuć do mebli. Podsumowanie

Przy wyborze okuć do swoich nowych mebli zwróć uwagę na materiał, z którego są wykonane. Dobrej jakości okucia powinny być wykonane z trwałych materiałów, odpornych na zużycie – najpopularniejsze, a zarazem najtrwalsze rozwiązania to metal oraz aluminium.

Po drugie, pamiętaj o tym, że wszelkiego rodzaju uchwyty, zawiasy i inne rodzaje okuć meblowych powinny pasować do stylu mebli użytych do aranżacji Twojego wnętrza. Muszą pasować także do rodzaju mebla. Nie zapominaj także o użyteczności i wybierz taki rodzaj okuć meblowych, które ułatwią Ci komfortowe korzystanie z mebli – dotyczy to zwłaszcza elementów do szuflad i szafek.

W bieżącym roku trendy w okuciach meblowych skupiają się na minimalizmie, ciepłych kolorach złota i mosiądzu, czerni oraz ergonomii. Wybierając okucia meblowe, warto wziąć pod uwagę nie tylko estetykę, ale także ich przydatność i trwałość.

  Zadzwoń do nas, aby szybciej uzyskać wszystkie informacje
  883-647-952

  Wpisz meble

  Zapraszam do kontaktu

  Ireneusz
  883-647-952