Białe meble kuchenne – tak czy nie? Czy białe meble w kuchni są praktyczne?

Meble na wymiar » Białe meble kuchenne – tak czy nie? Czy białe meble w kuchni są praktyczne?

Białe meble kuchenne od kilku lat cieszą się dużą popularnością i są najczęstszym wyborem do aranżacji wymarzonej przestrzeni. Niekwestionowanej sławie towarzyszą jednak pewne niepokojące kontrowersje. Białe fronty uważane są za bardzo niepraktyczne – nie brak głosów, że szybko się brudzą, trudniej je doczyścić, widać na nich kurz i okruchy, a z biegiem czasu zmieniają swój kolor i żółkną. Czy – wobec takich informacji – kuchnia w bieli to wciąż dobra i opłacalna inwestycja? Poznaj wady i zalety jasnych mebli kuchennych i dowiedz się, czy to praktyczny wybór.

Dlaczego białe meble kuchenne są tak popularne?

Można pomyśleć, że biel to kolor, który zupełnie nie sprawdzi się w kuchni. To pomieszczenie rządzi się przecież swoimi prawami. A jednak białe meble kuchenne na wymiar to najczęstszy wybór w przypadku aranżacji tego typu pomieszczeń. Skąd ta niesłabnąca popularność? Dużą rolę odgrywa tu uniwersalizm – urządzanie kuchni to mimo wszystko kosztowne przedsięwzięcie, a biel nigdy nie wychodzi z mody. Takie meble mogą występować w różnych wariantach – od tych prostych i minimalistycznych, aż po frezowane i rzeźbione fronty, zarówno w połysku, jak i w macie.

Przeczytaj nasz artykuł na temat wyboru frontów mebli kuchennych: Połysk czy mat? Co lepsze w przypadku mebli kuchennych? Zalety i wady rozwiązań

Zalety białych mebli kuchennych

Wbrew pozorom białe meble kuchenne mają sporo zalet. Oto najważniejsze z nich.

Uniwersalność i ponadczasowość

Białe meble nigdy nie wyjdą z mody. Dodatkowo są bardzo uniwersalne i pasują do wielu stylów wnętrzarskich. Można z nich stworzyć inspirujące kompozycje: kuchnie angielskiekuchnie nowoczesne, a także te w stylu skandynawskim, boho, glamour czy industrialnym. Zaletą koloru białego jest również fakt, że świetnie łączy się on z każdą inną barwą, więc do klasycznych frontów można dobrać dowolny odcień blatu lub dodatków. Białe meble kuchenne dają niemal nieograniczone możliwości: można z nich stworzyć swój indywidualny projekt i wizualizację wymarzonej kuchni.

Optyczne powiększenie przestrzeni

Cechą charakterystyczną białego koloru jest to, że odbija światło. Dzięki temu kuchnie w bieli wydają nam się większe i bardziej przestronne. Jest to świetny sposób na optyczne powiększenie nawet małego pomieszczenia. Można jeszcze bardziej wzmocnić ten efekt, decydując się na kuchnię z wysokim połyskiem, czyli fronty lakierowane.

Lekkość i świeżość

Białe meble kuchenne rozświetlają całą przestrzeń. Dzięki nim pomieszczenie wygląda świeżo i lekko. Ma to szczególne znaczenie po zmroku, kiedy brak już naturalnego światła – wtedy jasne fronty nie sprawiają tak przytłaczającego wrażenia, jak te ciemniejsze.

Łatwość w czyszczeniu i pielęgnacji

Najwięcej kontrowersji w przypadku jasnych mebli kuchennych budzi ich czyszczenie. Pora rozprawić się z najpopularniejszymi mitami, według których pielęgnacja białych frontów jest trudniejsza, widać na nich odciski palców, a z czasem blakną i żółkną.

 • Wbrew powszechnym opiniom białe meble kuchenne są bardzo łatwe w czyszczeniu. Zastosowanie wysokiej jakości lakierów i laminatów do zabezpieczania powierzchni sprawia, że wszelkie zabrudzenia i plamy można szybko usunąć nawet bez używania specjalistycznych detergentów.
 • Fakt, że na białym blacie lub frontach widać więcej zabrudzeń, paradoksalnie jest zaletą jasnych kuchni. Jest to przecież miejsce, w którym przygotowujemy i często również spożywamy posiłki, więc zachowanie czystości i porządku jest kluczową kwestią dla naszego zdrowia. To prawda, że na ciemnych powierzchniach widać mniej zabrudzeń, ale nie oznacza to, że taki blat nie potrzebuje wysprzątania.
 • Dawniej białe fronty faktycznie żółkły pod wpływem słońca, światła i oparów kuchennych. Dziś jednak nie ma takiego zagrożenia, ponieważ do zabezpieczenia mebli przed utratą koloru, używa się specjalnych produktów eliminujących to zjawisko. Dzięki zastosowaniu farb, oklein, laminatów czy lakierów meble w naszej kuchni zachowają nienaganny, świeży wygląd przez długie lata.

Trwałość i praktyczność

Białe meble kuchenne nie stracą koloru pod wpływem światła i użytkowania. Są niezwykle trwałe, a do tego praktyczne i pozwalają na stworzenie niezliczonej ilości kompozycji. Kuchnie, szczególnie te w blokach, są często otwarte na salon lub połączone z innym pomieszczeniem, co może wymuszać podobny styl aranżacji. Przy białych kuchniach nie będzie to problemem, ponieważ będą pasować do wszystkiego.

Wady białych mebli kuchennych

Czy więc białe meble kuchenne mają jakieś wady? Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Minusem jasnych frontów może być wrażenie sterylności charakterystycznej dla szpitala. Efekt ten da się jednak łatwo zniwelować, decydując się na drewniany blat, uchwyty do szafek w innym kolorze lub obecność dodatków.

Jak zadbać o białe meble kuchenne?

Utrzymanie czystości białych mebli kuchennych nie jest trudniejsze niż tych zaprojektowanych w innym kolorze. Wymagają one regularnego czyszczenia, ale plamy i zabrudzenia schodzą równie łatwo, jak w przypadku ciemniejszych rozwiązań. Użycie specjalistycznych środków i detergentów sprawi, że nawet fronty o wysokim połysku będą pozbawione smug. Pamiętajmy, że kuchnia to miejsce, które wymaga szczególnej dbałości o czystość, więc białe meble mogą tylko nam pomóc osiągnąć zadowalający efekt.

Białe meble kuchenne są Twoim marzeniem?
Skontaktuj się z nami – wspólnie stworzymy wyjątkowy projekt!
883-647-952

 

Przeczytaj również:

  Zadzwoń do nas, aby szybciej uzyskać wszystkie informacje
  883-647-952

  Wpisz meble

  Zapraszam do kontaktu

  Ireneusz
  883-647-952