Jak dobrać kolor blatu do mebli kuchennych? 5 praktycznych porad

Meble na wymiar » Jak dobrać kolor blatu do mebli kuchennych? 5 praktycznych porad

Projektowanie wymarzonej kuchni to niełatwe zadanie. Po pracach wykończeniowych, po aranżacji i ustawieniu mebli, po wyborze szafek kuchennych – ich frontów, materiału, koloru czy ewentualnych frezów – czeka nas decyzja względem blatu kuchennego. Powinien on pasować nie tylko do ogólnego wystroju i mebli, ale także do dodatków takich jak sprzęty kuchenne. Dodatkowo powinien być trwały i jak najbardziej praktyczny, by całe pomieszczenie było zarówno piękne, jak i funkcjonalne. Jak dobrać kolor blatu do mebli kuchennych? Oto pięć praktycznych wskazówek.

Jakie są rodzaje blatów kuchennych?

Blat kuchenny to bardzo ważny element każdej kuchni. Musi być nie tylko jak najbardziej praktyczny, ale również spełniać funkcje dekoracyjne, by razem z umeblowaniem i dodatkami tworzył spójną całość. Blaty kuchenne dzielimy ze względu na materiał, z jakiego zostały one wykonane. Najpopularniejsze z nich to:

 • blaty laminowane – charakteryzują się dużą odpornością na uszkodzenia oraz dostępnością w wielu różnych kolorach, a także stosunkowo niską ceną;
 • blaty kamienne – zwykle z granitu lub marmuru; są bardzo szlachetne i trwałe, ale wymagają odpowiedniej impregnacji, a ich cena jest dość wysoka;
 • blaty drewniane – produkowane z różnych gatunków drzew; są eleganckie i bardzo reprezentatywne, mają w sobie naturalne piękno, jednak wymagają właściwej konserwacji, aby materiał nie uległ szybkiemu zużyciu i zniszczeniu;
 • konglomeraty – blaty wykonane ze zmielonych kamieni, które zostały sklejone żywicą; są trwałe, lekkie i mogą zostać wyprodukowane w różnych kolorach;
 • blaty kompozytowe – wytrzymałe, gładkie, o niewidocznych łączeniach.

Dobieramy kolor blatu do mebli kuchennych – pięć praktycznych porad

Blat powinien pasować do ścian, podłogi i ogólnego wystroju kuchni, ale przede wszystkim do mebli kuchennychTo one zwracają największą uwagę i decydują o charakterze całego pomieszczenia, dlatego powinny stanowić z blatem  spójną całość. Oto pięć wskazówek na co zwracać uwagę, dobierając blat do mebli kuchennych:

Po pierwsze: kolor

To z pewnością najważniejsze kryterium. Kolor blatu powinien pasować do mebli kuchennych, frontów, ale także ścian, podłogi czy drzwi. Jedni wolą, gdy blat utrzymany jest w zbliżonej do mebli kolorystyce (na przykład brązowy blat do drewnianych frontów lub ogólnie ciepłe albo chłodne odcienie), a inni, zgodnie z zasadą kontrastu, wybierają mocno przeciwstawne barwy – na przykład białe meble i czarny blat.

Po drugie: wzór

Zwykle wybieramy gładkie blaty lub z delikatnymi printami imitującymi na przykład kamień lub drewno. Na rynku są jednak dostępne inne opcje: na przykład blaty w kratę lub wymyślną mozaikę. Wybierając wzór blatu kuchennego warto pamiętać, że stanowi on przede wszystkim przestrzeń użytkową, więc na zbyt wyraźnym, mocnym wzorze różne produkty mogą na nim “ginąć”. Ma to też swoje plusy, ponieważ dzięki temu na blacie nie widać również nieestetycznych zabrudzeń. Wzorzyste blaty mogą być świetnym rozwiązaniem na urozmaicenie kuchni, ale trzeba z nimi uważać, a przed podjęciem ostatecznej decyzji zalecane jest stworzenie projektu i wizualizacji pomieszczenia.

Po trzecie: materiał

Blaty kuchenne mogą być wykonane z różnych materiałów, na przykład drewna, kamienia czy kompozytu. Każdy z tych surowców ma inne cechy i różną trwałość. Blat powinien być przede wszystkim wytrzymały: odporny na zabrudzenia, plamy, działanie wody i wysoką temperaturę. Ważna jest również łatwość w pielęgnacji. Warto też pamiętać, że materiały takie jak drewno wymagają regularnej konserwacji.

Po czwarte: kompozycja z całością

Jest to ważne, ale nie kluczowe kryterium wyboru. Wybierając blat do naszej kuchni musimy wziąć pod uwagę, jak będzie komponował się z całością przestrzeni – również ze ścianą bezpośrednio nad nim. Często na takim fragmencie ściany kładziemy płytki lub szklaną płytę, więc blat musi również pasować do tych elementów.

Po piąte: uniwersalne opcje

Warto pamiętać, że gładkie blaty w neutralnych, klasycznych kolorach sprawdzą się w prawie każdym połączeniu. Białe lub czarne opcje będą pasowały zarówno do kuchni tradycyjnej, jak i kuchni nowoczesnej. Bardzo uniwersalnym wyborem są również blaty drewniane, które idealnie pasują do kuchni w wielu stylach: skandynawskim, minimalistycznym, rustykalnym czy industrialnym.

 

Nie wiesz, jaki blat wybrać do Twoich mebli kuchennych?
Skontaktuj się z nami i wspólnie stworzymy meble idealne dla Twoich potrzeb!
883-647-952

 

Jakie są inne popularne zasady wyboru blatów kuchennych?

Warto pamiętać, że wybór odpowiedniego blatu kuchennego to przede wszystkim sprawa indywidualnych preferencji. Na rynku wnętrzarskim można zaobserwować jednak pewne charakterystyczne tendencje i na ich podstawie wskazać najpopularniejsze połączenia blatów i mebli kuchennych. Oto kilka z nich:

 • Do białych frontów i jasnych mebli na wymiar najczęściej dobiera się czarny lub granatowy blat.
 • Do frontów drewnianych większość wybiera blaty w jasnych kolorach.
 • Bardzo popularne stały się ostatnio niebieskie meble kuchenne. Można do nich dobrać biały blat lub blat laminowany o wzorze imitującym kamień.
 • Niesłabnącą sławą cieszą się również kompozycje monochromatyczne, w których do białych frontów dobiera się biały blat. Dla podkreślenia całości mogą się one różnić od siebie odcieniem lub intensywnością koloru.
 • Do ciemnych mebli najczęściej wybierane są drewniane lub kamienne blaty, a także blaty imitujące marmur.

Przeczytaj również:

  Zadzwoń do nas, aby szybciej uzyskać wszystkie informacje
  883-647-952

  Wpisz meble

  Zapraszam do kontaktu

  Ireneusz
  883-647-952