Spis treści
Jak zaplanować garderobę na wymiar w sypialni?
Zanim zaczniemy planować, musimy przemyśleć dwie istotne kwestie:
- ile miejsca w pokoju jesteśmy w stanie przeznaczyć na garderobę?
- jak wiele rzeczy chcemy w niej przechować?
Dzięki temu oszczędzimy sobie rozczarowania i dodatkowej pracy, kiedy okaże się, że czegoś “nie da się” w naszej sypialni zrobić. Innych rozwiązań projektowych będzie wymagała garderoba przeznaczona dla całej rodziny, a innych kącik do przechowywania dla mieszkającej samotnie minimalistki. Kiedy już ustalimy metraż i ilość rzeczy do przechowania, możemy przejść do planowania zabudowy garderobianej na wymiar. Najczęściej projektuje się ją na planie prostokąta lub w kształcie litery L albo litery U. Garderobę z powodzeniem można zorganizować we wnęce, możemy także zaplanować ją pod skosami na poddaszu. Zamawiając garderobę, nie musimy dokonywać pomiarów – tym, oraz wizualizacją naszego projektu, zajmie się stolarz.
Czym powinna się charakteryzować funkcjonalna garderoba?
W garderobie liczy się każdy centymetr przestrzeni do wykorzystania, dlatego warto wiedzieć, jak rozplanować półki i drążki na wieszaki, by maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Podczas planowania kierujmy się przede wszystkim zasadami ergonomii:
- wysokie szafy do samego sufitu pozwolą maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce, a sięganie po wysoko powieszone ubrania ułatwią pentagrafy, czyli ruchome drążki, które można podnosić i obniżać,
- drążki powinny być rozmieszczone co około 100 cm i odsunięte od ściany o przynajmniej 40 cm, żeby swobodnie zmieścić wieszaki z ubraniami,
- szafa powinna mieć głębokość minimum 60 cm,
- wysokość, na której należy zamontować drążki na wieszaki, zależy od przechowywanych rzeczy: na sukienki i płaszcze potrzebujemy 150 cm przestrzeni, na kurtki, żakiety, koszule, marynarki – 90 cm, na spódnice – 100 cm, a spodnie 110–130 cm (w zależności od wzrostu ich właściciela),
- wysokość półek na bluzki i swetry powinna wynosić około 25 cm, na buty letnie 15 cm, a zimowe 40 cm; warto także wiedzieć, że jedna para butów zajmuje około 20 cm szerokości półki.
Jeśli mamy wysoką szafę, drążki możemy powiesić wyżej – dzięki temu zyskamy dodatkową przestrzeń pod wiszącymi ubraniami, którą możemy wykorzystać do przechowywania pudełek lub galanterii. Nie zapominajmy o zasadach funkcjonalnego przechowywania – na ubrania sezonowe i zapasowe tekstylia zaplanujmy górne, trudniej dostępne półki, a do rzeczy codziennego użytku i bielizny dostęp powinien być swobodny.
Garderoba na wymiar w małej sypialni – jak rozwiązać problem braku miejsca?
Mogłoby się wydawać, że mając małą sypialnię, nie będziemy mogli sobie pozwolić na garderobę. Nic bardziej mylnego! Z powodzeniem zaplanujemy garderobę mając do dyspozycji już 1,5 m2 wolnej przestrzeni. W takiej sytuacji najlepiej zdecydować się na szafę na wymiar. Szerokość 150 cm daje wiele możliwości rozplanowania jej wnętrza, a decydując się na drzwi przesuwne nie zajmiemy dodatkowego miejsca.
Szafa przesuwna ma także tę zaletę, że na jej froncie możemy umieścić wysokie lustro, w którym bez problemu dostrzeżemy całą sylwetkę. Jeżeli mamy do dyspozycji wnękę, także warto ją wykorzystać. Wówczas możemy do niej zamontować szafę wnękową lub same półki i drążki, albo wstawić komodę.
W małych pomieszczeniach dobrze jest choćby symbolicznie oddzielić część garderobianą od sypialnej. Można to zrobić za pomocą parawanu lub przepierzenia. Zasłaniając w ten sposób półki lub regały, poprawimy wizualnie wygląd sypialni, a do tego nadamy pomieszczeniu przytulnego klimatu.
Garderoba na zamówienie zamknięta czy otwarta – które rozwiązanie będzie lepsze?
Zamknięta garderoba to klasyczny, często spotykany sposób na przechowywanie najpotrzebniejszych rzeczy. Dzięki drzwiom uchylnym bądź przesuwnym bez problemu ukryjemy zawartość szafy. Świetnie sprawdzi się u osób, które nie mają czasu na utrzymywanie porządku, a rankiem w pośpiechu przeczesują ubrania w poszukiwaniu idealnej stylizacji. Na zamkniętą garderobę powinni zdecydować się także właściciele zwierząt oraz osoby, które obawiają się, że do ubrań dostanie się kurz.
Otwarta garderoba jest rozwiązaniem, na które decydujemy się coraz chętniej. Nieograniczona drzwiami przestrzeń garderobiana wygląda stylowo i dodaje wnętrzu charakteru. Podstawę wyposażenia stanowią tu drążki, zamontowane na różnych wysokościach, oraz pojemne, głębokie półki. Jest to rozwiązanie zapewniające wygodę. Mając ubrania w zasięgu wzroku, bez wychodzenia z łóżka, możemy zaplanować ubiór na następny dzień. Należy jednak pamiętać, że w otwartej garderobie powinien panować porządek, dlatego na to rozwiązanie powinny zdecydować się osoby, które nie mają problemu z jego utrzymaniem.