Jak zabudować wnękę pod skosem? Inspiracje z meblami na wymiar

Meble na wymiar » Jak zabudować wnękę pod skosem? Inspiracje z meblami na wymiar

Zabudowa wnęki pod skosem z pewnością niejednej osobie spędza sen z powiek. Aranżacja takiej przestrzeni nie należy do najłatwiejszych zadań, ale z drugiej strony daje szereg możliwości względem jej wykorzystania. Dzięki precyzyjnie dobranym meblom na wymiar niefunkcjonalna i mało estetyczna dotąd wnęka może przestać straszyć, a zamiast tego stanie się idealnym i niebanalnym miejscem do przechowywania. Jak zabudować wnękę pod skosem? Przedstawiamy garść inspiracji z meblami na wymiar.

Niefunkcjonalne wnęki – czy muszą szpecić wnętrze?

Dla jednych wnęki stanowią ciężki orzech do zgryzienia, a dla drugich są prawdziwym polem do popisu. Zagospodarowanie takiej przestrzeni to z pewnością niełatwe zadanie architektoniczne. Wnęki pod skosem to nie tylko poddasza, ale też na przykład wolne miejsca i skrytki pod schodami. Wszystko zależy od pomysłu na układ mieszkania i rozkładu pomieszczeń. W każdym jednak przypadku nieestetyczna wnęka nie musi szpecić całego wnętrza. Dzięki meblom na wymiar możliwa jest jej dowolna aranżacja.

Jak zabudować wnękę pod skosem?

Zabudowa wnęki pod skosem jest uzależniona przede wszystkim od jej wielkości i kształtów oraz tego, gdzie się znajduje. Każdą z nich można jednak w dowolny sposób zagospodarować. Oto kilka inspiracji na zabudowanie wnęki pod skosem.

 • Małe wnęki pod schodami to idealne miejsce na stworzenie domowej spiżarni. Na zamontowanych półkach można przechowywać zapasy suchej żywności (takiej jak makarony czy ryż) lub przygotowane przetwory.
 • Niewielkich rozmiarów wnęki pod skosem można zabudować na schowki i skrytki. Dzięki szafie na wymiar stworzonej według własnego projektu możliwe jest indywidualny wybór typu i wielkości półek, szafek czy szuflad. Taka przestrzeń to znakomite miejsce do przechowywania przeróżnych rzeczy, np. pościeli, ręczników, koców czy kołder, a także skrzynek z narzędziami, walizek czy urządzeń domowych takich jak żelazko lub parownica.
 • Szafy wnękowe projektowane na wymiar pomieszczą wiele przedmiotów. Wszystko zależy od dostępnej przestrzeni i ich wielkości. Zabudowa większych wnęk pozwala na lepsze ich zagospodarowanie według własnych preferencji.
 • Duże wnęki pod skosem będą wspaniałym miejscem do stworzenia garderoby na wymiar. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w jej wnętrzu zamontować szafę wnękową lub szafę przesuwną na zamówienie z dowolną liczbą półek i szuflad.
 • Za pomocą zamontowanych we wnęce mebli na wymiar można też stworzyć tam domową biblioteczkę. Na półkach warto wyeksponować książki czy filmy, a nawet poukładać rodzinne pamiątki lub gadżety przywiezione z podróży.

Jakie drzwi wybrać do szafy pod skosem?

Szafy pod skosem można zaprojektować według własnych preferencji. Układ, wielkość i rodzaj zastosowanych w środku półek to bardzo ważna kwestia, ale warto też dobrze przemyśleć wybór drzwi do szafy pod skosem. Istnieją trzy warianty:

 • drzwi przesuwne – ich największą zaletą jest fakt, że nie wymagają dodatkowej przestrzeni na otwieranie skrzydeł; w przypadku niektórych wnęk mogą być jedyną opcją (wtedy, gdy klasyczne drzwi mogłyby zahaczać o skośny sufit);
 • drzwi uchylne – tradycyjne rozwiązanie, pozwalające na otwieranie wybranego segmentu szafy w zależności od potrzeb; wymagają odpowiedniej przestrzeni;
 • drzwi przesuwne i uchylne w jednej szafie – to rozwiązanie hybrydowe, które można dostosować do indywidualnych preferencji i zapotrzebowań.

Jak zagospodarować wnętrze szafy pod skosem?

Meble na wymiar dają pełną swobodę w doborze układu półek w środku szafy. Wszystko zależy od tego, jakie funkcje ma spełniać szafa we wnęce – garderoby, spiżarni, schowka czy miejsca do przechowywania sezonowych rzeczy? Rozkład półek musi być dostosowany do przeznaczenia mebla. Klasycznymi i uniwersalnymi rozwiązaniami, które sprawdzą się w wielu przypadkach, są na przykład:

 • rzędy półek, dowolnej głębokości i wysokości (dostosowanej do wnęki), na których można poukładać wybrane przedmioty;
 • klasyczny drążek na wieszaki, jeśli w szafie będzie przechowywana odzież;
 • wysuwane szuflady (sprawdzą się dobrze szczególnie w niższych partiach mebla);
 • większe wolne przestrzenie na przykład przy skosach, gdzie można postawić odkurzacz, walizkę czy żelazko.

Dlaczego do zabudowy wnęk pod skosem najlepsze są meble na wymiar?

Wnęki pod skosem są szczególnym rodzajem pomieszczeń. Ponieważ posiadają nieregularne kształty i różne kąty, nie sposób kupić gotowych mebli, pasujących do danej przestrzeni. Meble na wymiar są wykonywane z najwyższą precyzją i dbałością o każdy szczegół. Bardzo ważny jest również ich odpowiedni transport i montaż, żeby nie pozostawić wolnych obszarów i odstępów pomiędzy ścianą. Dzięki meblom na wymiar możliwe jest również dowolne zagospodarowanie wnętrza szafy, aby była ona jak najbardziej funkcjonalna, pasowała do wystroju oraz spełniała w stu procentach swoje przeznaczenie.

Nie wiesz, jak zabudować wnękę pod skosem, aby funkcjonalnie wykorzystać przestrzeń?
Skontaktuj się z nami!
883-647-952

 

Przeczytaj również:

  Zadzwoń do nas, aby szybciej uzyskać wszystkie informacje
  883-647-952

  Wpisz meble

  Zapraszam do kontaktu

  Ireneusz
  883-647-952