Meble na wysoki połysk od dawna są wyznacznikiem luksusu. Kojarzą się z drogimi zabudowami, które zdobią designerskie wnętrza. Nie każdy może sobie na nie pozwolić i nie chodzi tu tylko o ceny. Takie meble są trudniejsze w pielęgnacji od swoich odpowiedników z innych materiałów i należy się z nimi obchodzić delikatnie, jeśli zależy nam na ich długoletnim funkcjonowaniu z niezmienionym stanie.
Poniższy artykuł pomoże zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat mebli na wysoki połysk i pomoże zdecydować, czy tego typu rozwiązanie pasuje do Twojego mieszkania. Zapraszamy do lektury!
Meble na wysoki połysk — fronty czy całość?
Umeblowanie nie musi być jednolite. Jeśli zdecydujemy się na meble na wymiar, to warto dłużej zastanowić się nad najlepiej pasującym rozwiązaniem. W przypadku meblościanek widoczny jest praktycznie sam front i wystarczy, że tylko on będzie zrobiony na połysk. Inaczej jest w przypadku pojedynczych, wolnostojących szafek RTV i komód. Ich niewielkie gabaryty wymuszają wybór jednolitego materiału.
Błyszczące meble na wymiar — z czego je zrobić?
Standardowe meble na wysoki połysk wykonuje się z płyt akrylowych. Wysokopołyskową matę pokrywa się warstwą akrylu, podstawę zaś stanowi płyta MDP, na której wierzchu nakleja się folię przeciwprężną, co chroni meble przed dostępem wilgoci. Płyty dają zachwycający efekt szkła, którego nie da się osiągnąć na drewnianych powierzchniach.
Warto wiedzieć, że akryl jest odporny na głębokie rysy i stłuczenia, co ucieszy miłośników lustrzanych powierzchni. Najwyższej jakości materiały posiadają dodatkowo właściwości antybakteryjne, co aż prosi się do wykorzystania w nowoczesnej kuchni lub łazience. W przeciwieństwie do drewnianych mebli akryl nie traci koloru pod wpływem promieniowania UV.
Jak pielęgnować meble na wysoki połysk?
Meble na wysoki połysk nie są uciążliwe w pielęgnacji. Wystarczy, że będziemy trzymać się kilku wytycznych. Akryl jest odporny na wysoką temperaturę, jednak łatwo porysować, a tym samym zmatowić jego powierzchnię.
Do czyszczenia mogą nadać się parownice, delikatne środki czystości na bazie mydła i miękkie ściereczki. Mikrofibra sprawdzi się świetnie, przy czym najlepiej zaopatrzyć się w dwie — do czyszczenia na mokro i sucho. Unikajmy mocnej chemii z chlorem i octem. Z ich powodu lakier może ulec nieodwracalnemu uszkodzeniu. Najlepiej dopytać się producenta, na co odporny jest konkretny model blatu.
Czy akrylowy blat można używać zaraz po zamontowaniu?
Meblowe płyty na wysoki połysk są specjalnie zabezpieczane na czas transportu i montażu. Nakleja się na nie folię, która ma je uchronić przed zarysowaniami. Ze względu na charakterystyczną konstrukcję płyty, zaraz po zdjęciu folii należy odczekać dobę. W tym czasie materiał się utwardza. Po wyznaczony czasie nie musimy specjalnie uważać. Płyta będzie wystarczająco twarda, żeby normalnie z niej korzystać.
Sprawa jest o wiele łatwiejsza, gdy płyta jest frontem mebli. Trudniej tam o przypadkowe zarysowanie.
Meble na wysoki połysk — dlaczego warto je wybrać?
Akrylowe płyty mają szerokie zastosowanie. Świetnie prezentują się nie tylko w kuchni, ale także w łazience, salonie i biurze. Ponadto można je przycinać na wymiar, co daje nieskończoną ilość kombinacji.
Kolejnym atutem jest też łatwość wymiany zniszczonych części. Zarysowała nam się tylko jedna ścianka szafki i nie chcemy wymieniać całości? Żaden problem. Wystarczy zadzwonić po specjalistę, który bez problemu dobierze nam brakujący element.
Meble kuchenne na wymiar będą wyglądały olśniewająco, jeśli wybierzemy do nich akrylowe fronty. Z łatwością zrobimy także stół z tego samego materiału, a nawet łóżko czy komodę.
Niezdecydowanych może przekonać możliwość komputerowej wizualizacji projektu. Dzięki niej będziemy mogli upewnić się, czy akrylowa płyta to coś, czego chcemy w swoim mieszkaniu.
Fronty laminowane i lakierowane — czym się różnią?
W gąszczu specjalistycznego nazewnictwa można się zgubić. Jednak warto pamiętać, że laminowanie i lakierowanie to nie jest ten sam proces, chociaż może dać podobny efekt. Laminowane fronty są zrobione z płyty MDF, która następnie jest oklejana folią połyskową lub bardziej naturalnym materiałem. Lakierowanie, to sam proces nałożenia powłoki na materiał. Można tak potraktować meble z płyty, ale również drewno i plastik.
Laminowanie jest bardziej wytrzymałą opcją od samego lakierowania i będzie świetnym wyborem do kuchni oraz łazienki.
Meble na wysoki połysk a meblościanki
Czy akrylowe powierzchnie nadadzą się także jako materiał do stworzenia meblościanki? Oczywiście, że tak! Błyszczące powierzchnie odbijają światło niczym lustro, co może sprawić, że małe mieszkanie wyda się optycznie większe. Wystarczy jeszcze zainwestować w odpowiednie oświetlenie i będziemy mogli cieszyć się gustownie zaprojektowanym wnętrzem bez większych problemów.
Autor wpisu
Właściciel zakładu Meble Mistrz - z pasją i zaangażowaniem realizuje atrakcyjne projekty mebli na wymiar. W wolnych chwilach dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem na firmowym blogu. Nadrzędnym celem bloga jest to aby Klienci mogli poznać aspekty związane z wyborem odpowiednich mebli na wymiar do swojego domu lub mieszkania