Meble z litego drewna vs meble na wymiar z MDF – co wybrać?

Meble na wymiar » Meble z litego drewna vs meble na wymiar z MDF – co wybrać?

Rynek meblarski zdominowany został przez dwa podstawowe materiały – drewno i płyty MDF, które są bazą dla wykonania wszelkiego rodzaju półek, szafek, komód czy innych zabudów na wymiar. Który materiał będzie lepszy? Nie ma na to prostej odpowiedzi, ale dziś podpowiemy, jakie są wady i zalety mebli drewnianych oraz z płyt MDF na wymiar. Zapraszamy do lektury.

Najważniejsze zalety mebli z litego drewna na wymiar

Drewno to naturalny materiał, który od wieków wykorzystywany jest do produkcji różnego rodzaju mebli na zamówienie kuchennych, szaf przesuwnych, komód, meblościanek, stołów czy łóżek. Posiada wiele cech, które sprawiają, że chętnie sięgamy po meble na wymiar z litego drewna.

Jakie są zalety tych produktów? Przede wszystkim wyróżniają się wysoką wytrzymałością mechaniczną na uszkodzenia. Dodatkowo mają sporą odporność na ściskanie, a odpowiednio pielęgnowane i przygotowane meble z litego drewna na zamówienie będą nam służyć latami. W przypadku tych produktów ważne jest również to, że można je niewielkim kosztem odnawiać (np. poprzez starcie i położenie świeżego lakieru). Przy dobrych warunkach drewniane meble na wymiar są praktycznie niezniszczalne przez kilkadziesiąt lat.

Innymi zaletami tych mebli jest ich pełna naturalność i ekologiczność. Są bezpieczne również dla niemowląt i dzieci. Popularność kuchni drewnianych na wymiar czy innego rodzaju mebli wynika z niepowtarzalności wzorów i widoczności naturalnych słojów.

 

Szukasz trwałych, solidnych i modnych mebli na lata?
Wybierze drewniane meble na wymiar
Zadzwoń 883-647-952

 

Za co cenimy meble z MDF na zamówienie?

Meble na wymiar z płyt MDF są rozwiązaniem ekonomicznym. Ich cena jest zdecydowanie niższa niż produktów z litego drewna, co sprawia, że są szerzej dostępne. Płyty meblowe MDF występują w różnych grubościach, kolorach, wykończeniach, dzięki czemu są uniwersalnym materiałem do produkcji mebli każdego rodzaju (np. szaf na wymiar, szafek łazienkowych na zamówienie, szafek rtv na wymiar)  i stylu. Bardzo łatwa jest produkcja mebli z MDF, ponieważ da się je łatwo kształtować, docinać i obrabiać. Z tego powodu płyta MDF często jest wykorzystywana do produkcji mebli designerskich, o nietuzinkowych formach i kolorach. Zaletą mebli na zamówienie z MDF jest lekkość, łatwo można je przestawiać czy przewozić. W porównaniu do mebli z drewna możemy uzyskać zdecydowanie więcej kombinacji kolorystycznych, wzorzystych czy typów wykończeń (błyszczące, lakierowane, matowe, półmatowe).

Jakie są wady drewnianych mebli na zamówienie?

Naturalne, drewniane meble na zamówienie nie mają zbyt wielu wad. Na pewno wspomnieć trzeba o wyższej cenie zakupu tych produktów. Są one z pewnością pewną inwestycją, jeśli jednak weźmiemy pod uwagę czas, na jaki będą nam służyć meble z litego drewna, to koszt użytkowania będzie zdecydowanie niższy niż kupowanie co kilka lat słabej jakości mebli z sieciówek. Niektórym może przeszkadzać dość wysoka waga drewnianych frontów. Ale w tym przypadku, to co dla jednych jest wadą, dla innych będzie zaletą.

Jakie wady mebli z płyt MDF możemy wyróżnić?

Meble z płyty MDF są produktami drewnopodobnymi, mocno obrobionymi i powstającymi z różnych półproduktów. Niestety lista wad mebli na wymiar z MDF jest dużo większa. Przede wszystkim z powodu kruchości materiału, meble są podatne na błędy montażu. Należy uważać podczas łączenia płyt, wkręcania śrub pod nieodpowiednim kątem, użycie za dużej siły. Są też zdecydowanie mniej trwałe i podatne na zużycie podczas codziennej eksploatacji. Meble na zamówienie z płyty meblowej zniszczą się szybciej, łatwiej je uszkodzić. Mamy też dużo mniejsze możliwości renowacyjne. Właściwości mebli na wymiar z MDF zależą również od sposobu ich wykończenia, ponieważ można je wykorzystać do zrobienia frontów foliowanych, lakierowanych, laminowanych, akrylowych czy fornirowanych.

 

wady zalety mebli na zamowienie z drewna oraz mdf 300x169 Meble z litego drewna vs meble na wymiar z MDF  co wybrać?

Meble na wymiar z litego drewna vs meble na wymiar z MDF – co wybrać?

Odpowiedź na pytanie, co będzie lepsze: meble na wymiar z litego drewna czy meble na zamówienie z płyty MDF jest trudne i niejednoznaczne. Zanim dokonamy wyboru, warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby, oczekiwania oraz warunki, w jakich te meble będą stały. Jeśli zależy nam na wysokiej trwałości i solidności na lata, klasycznej formie czy prostocie, to dobrym wyborem będą meble drewniane. Są one droższe, będą jednak dobrą inwestycją, która zwróci się po latach.

Takie meble nie sprawdzą się jednak, gdy potrzebujemy urządzić mieszkanie na wynajem czy gdy wiemy, że co kilka lat zmieniamy wystrój naszych wnętrz. Wtedy zdecydowanie lepiej jest wybrać tańsze, lżejsze meble na zamówienie z płyty MDF. Powinni je wybierać również wszyscy, którzy lubią nietypowe wzory, kształty czy kolory mebli.

 

Masz problem z dopasowaniem mebli do swojego wnętrza
Nie wiesz, jaki rodzaj mebli na zamówienie będzie najlepszy?
Zadzwoń 883-647-952

  Zadzwoń do nas, aby szybciej uzyskać wszystkie informacje
  883-647-952

  Wpisz meble

  Zapraszam do kontaktu

  Ireneusz
  883-647-952