Spis treści
Jak urządzić kuchnię w kształcie litery L?
W kuchni w kształcie litery L meble rozmieszczone są na dwóch sąsiadujących ze sobą ścianach, tworząc kąt 90 stopni. Jest to projekt uniwersalny, który sprawdzi się na każdej powierzchni – zarówno w zamkniętych, jak i otwartych przestrzeniach. Kształt mebli sprawia, że bardzo łatwo można uzyskać trójkąt roboczy, co znacznie wpłynie na komfort pracy. Podczas przygotowywania potraw wykonujemy określone działania w odpowiedniej kolejności. Po wyjęciu warzyw z lodówki myjemy je, a następnie wrzucamy do garnka. Dlatego ważne jest, by lodówka, zlewozmywak i kuchenka stanowiły wierzchołki trójkąta, a przemieszczanie się między nimi mogło odbywać się stosunkowo szybko i intuicyjnie.
Poza rozmieszczeniem sprzętów AGD na trójkącie roboczym równie ważnym aspektem jest zaplanowanie układu szafek i półek zgodnie z odpowiednią organizacją strefy przechowywania. Od lewej strony powinny się znajdować kolejno:
- strefa zapasów (lodówka, szafka spiżarnia),
- strefa przechowywania (naczynia, zastawy stołowe),
- strefa zmywania (zlewozmywak, zmywarka, kosz na śmieci),
- strefa przygotowywania potraw (blat roboczy, deski do krojenia, noże),
- strefa gotowania (kuchenka, piekarnik).
Jeśli chcemy, by nasza kuchnia była jak najbardziej funkcjonalna, najlepiej nie kupować gotowych modułów, tylko zdecydować się na meble na wymiar. Firma wykona projekt i wizualizację zgodnie z naszymi oczekiwaniami, podpowiadając rozwiązania, dzięki którym każdy kąt zostanie zaaranżowany. Bez względu na to, czy podoba nam się kuchnia w stylu nowoczesnym, angielskim czy drewniana, wykonując ją na zamówienie, zyskamy pewność, że będą to meble idealnie dopasowane do naszego pomieszczenia.
Jak zaprojektować kuchnię na wymiar w kształcie litery L?
Meble do kuchni w kształcie litery L można zaprojektować na trzy różne sposoby. Pierwszy z nich to tradycyjny układ z górną i dolną zabudową. W ten sposób wykorzystuje się całą przestrzeń na ścianie, pozostawiając jedynie wolny fragment nad blatem. Dzięki temu układowi zyskujemy dużo miejsca do przechowywania.
W drugim układzie projektuje się tylko dolną zabudowę. Jest to propozycja dla minimalistów, którzy nie przepadają za magazynowaniem rzeczy w kuchni. Dzięki temu, że ściana nad blatem pozostaje wolna, można zagospodarować ją w dowolny sposób i na przykład zamontować na niej relingi na przyprawy lub powiesić rośliny i zioła.
Trzecia możliwość polega na tym, że na krótszym ramieniu projektuje się zabudowę wysoką, od podłogi do sufitu, a na dłuższym niską. Wysoką część, najczęściej z zabudowaną w niej lodówką, traktuje się jako strefę przechowywania. To także idealne rozwiązanie w kuchni, w której znajduje się wnęka. Decydując się na ten układ, otrzymujemy sporą przestrzeń do przechowywania, a jednocześnie, poprzez brak górnych szafek na jednej ścianie, uzyskujemy efekt wizualnej lekkości.
Szafka narożna na zamówienie, czyli jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń w kuchni na planie litery L?
Decydując się na kuchnię w tym kształcie, nie unikniemy szafki narożnej. Warto więc przyjrzeć się rozwiązaniom, które stosuje się dla maksymalnego wykorzystania przestrzeni.
Szafa narożna
Tego rodzaju spiżarnia pozwala wygospodarować więcej miejsca na magazynowanie jedzenia bądź kuchennych sprzętów. Decydując się na szafę narożną, należy pamiętać, że wprawdzie zyskujemy większą strefę przechowywania, ale kosztem przestrzeni do przygotowywania posiłków. To rozwiązanie będzie miało zastosowanie w dużej kuchni, w której przeznaczono odpowiednio dużo miejsca na blat roboczy.
System Magic Corner
Jeśli potraktujemy szafkę narożną jako miejsce do składowania rzadko używanych przedmiotów, świetnym rozwiązaniem będą systemy wysuwanych koszy lub półek. Do ich zalet należy możliwość całkowitego wysunięcia z szafki, dzięki czemu szybko dostaniemy się do przedmiotów umieszczonych w tyle.
System półek Le Mans
Narożnik możemy także zagospodarować za pomocą półek, które jednym płynnym ruchem wysuniemy na zewnątrz. Dzięki opływowemu kształtowi z powodzeniem przechowamy na nich garnki czy patelnie.
Więcej ciekawych rozwiązań w meblach kuchennych przeczytasz w naszym artykule o 5 najciekawszych rozwiązaniach w meblach kuchennych na wymiar
Kuchnia w kształcie litery L otwarta na salon – z wyspą czy barkiem?
Jedną z zalet mebli do kuchni w kształcie litery L jest to, że środek pomieszczenia pozostaje wolny. W kuchni zamkniętej można dzięki temu w pobliżu wolnej ściany zorganizować kącik jadalniany, stawiając w tym miejscu zrobiony na wymiar stół. Za to otwarta kuchnia stwarza więcej możliwości. Jeśli wolnej przestrzeni jest dużo, wtedy warto zdecydować się wyspę kuchenną. Oddzieli ona część kuchenną od wypoczynkowej, a dodatkowo zasłoni kuchenny nieład. Wyspę można potraktować jako dodatkowy blat roboczy, albo umieścić na niej zlew bądź kuchenkę. Z powodzeniem posłuży jako stół, wystarczy wykonanie szerszego blatu i dostawienie krzeseł. W mniejszych mieszkaniach lepszym rozwiązaniem będzie barek. Umieszczony na końcu dłuższego ramienia kuchni w kształcie L, posłuży jako dodatkowe miejsce do spożywania posiłków lub strefa oddzielająca kuchnię od salonu.