Jak prawidłowo dobrać rozmiar szafki pod telewizor?

Meble na wymiar » Jak prawidłowo dobrać rozmiar szafki pod telewizor?

Telewizor to wciąż ważny element wyposażenia naszych domów i mieszkań. Często zajmuje centralne miejsce salonu. W połączeniu z wygodną kanapą lub fotelem stwarza idealne miejsce do wypoczynku podczas seansu filmowego. Wydaje się, że wybór szafki pod telewizor to najmniejszy problem, a jednak warto poświęcić temu zadaniu nieco więcej uwagi. Mebel ten powinien spełniać kilka ważnych kryteriów: być funkcjonalny, pasować do wystroju pomieszczenia, a także mieć odpowiednią wielkość. Jak prawidłowo dobrać rozmiar szafki pod telewizor? Podpowiadamy!

Jaka powinna być idealna szafka pod telewizor?

Wybór szafki RTV to wbrew pozorom nie takie proste zadanie. Na rynku jest tak wiele ofert przeróżnych modeli, że łatwo się pogubić. Czasem najlepszą decyzją jest szafka na wymiar – zarówno w wersji wolnostojącej, jak i zabudowanej meblościanki na wymiar. Jaka jednak powinna być idealna szafka pod telewizor? Musi spełniać cztery główne kryteria.

 1. Funkcjonalność. Szafka RTV powinna być na tyle uniwersalna, aby w razie potrzeby wymiany telewizora wciąż nadawała się do użytku. Oprócz tego ważna jest solidna konstrukcja, jakość materiałów i praktyczność wykorzystania.
 2. Odpowiedni rozmiar. Dobór mebla pod telewizor nie może być przypadkowy. Szafka powinna być dopasowana zarówno do sprzętu RTV, jak i przestrzeni.
 3. Bezpieczeństwo. Szafka powinna zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza.
 4. Dopasowanie do wystroju pomieszczenia. W większości przypadków telewizor znajduje się w salonie, dlatego szafka RTV powinna mieć taki design, aby pasował do całego wnętrza i innych mebli – szaf na wymiargarderoby na wymiarkomody na zamówienie, tworząc spójną i czytelną kompozycję.

Rodzaje szafek RTV

Wyróżniamy kilka rodzajów szafek RTV. Najpopularniejsze z nich to:

 • szafka stojąca – sprawdzone, klasyczne rozwiązanie; taki mebel może przybierać formę małej komody, zawierającej półki, szuflady lub zamykane szafki;
 • szafka na nóżkach – wariant z wyraźnie wystającymi nóżkami;
 • szafka wisząca – najmodniejsze w ostatnich latach rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić dużo miejsca i świetnie sprawdza się nawet w niewielkich pomieszczeniach; szafka w tym wypadku jest zamontowana na ścianie pod telewizorem (nie może jednak wisieć zbyt blisko sprzętu);
 • szafka przedłużona – długi, wąski mebel; bardzo designerskie rozwiązanie polecane szczególnie do dużych i przestrzennych pomieszczeń;
 • meblościanka – szafka wbudowana w złożoną kompozycję.

Jak prawidłowo dobrać rozmiar szafki pod telewizor?

Aby w pełni wykorzystać możliwości telewizora oraz cieszyć się upragnionym odpoczynkiem, warto wybrać odpowiedni rozmiar szafki RTV. Jak to zrobić? Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach.

Odpowiednia wysokość szafki RTV

Wybór odpowiedniej szafki powinniśmy rozpocząć od ustalenia jej wysokości. Mebel nie może być za wysoki, żeby nie odwracał uwagi od telewizora, ale też nie za niski, bo wtedy stanie się niewidoczny i będzie wyglądał nieestetycznie. Centralnym punktem powinien być telewizor i to do niego należy dobrać wysokość zarówno mebli wypoczynkowych, jak i szafki. Przyjmuje się, że w przypadku modeli stojących ich optymalna wysokość mieści się w granicach 50-60 centymetrów.

Odpowiednia odległość

Kolejną ważną kwestią jest odległość. Pomiędzy blatem a telewizorem powinno być minimum 3 centymetry przerwy, co pozwoli na zachowanie cyrkulacji powietrza i zapobiegnie przegrzewaniu się sprzętu. Ważna jest również odległość szafki RTV od użytkownika sprzętu, jednak ta zależy przede wszystkim od wielkości i rozdzielczości urządzenia. Większość producentów telewizorów ma tę informację podaną na swoich stronach internetowych – warto zwrócić na nie uwagę, by nie narazić się na pogorszenie wzroku i nie męczyć oczu.

Dopasowana szerokość szafki RTV

Szafka RTV powinna mieć również odpowiednią szerokość. Z jednej strony musi dawać telewizorowi odpowiednie oparcie (nie dotyczy to szafek wiszących), ale z drugiej nie może przytłaczać całego pomieszczenia. Warto więc zadbać o jej odpowiednie proporcje zarówno względem urządzenia, jak i przestrzeni. Przyjmuje się, że szafka ma być minimum 5-10 centymetrów większa, niż przekątna telewizora. Wobec tego przykładowo:

 • dla ekranu 43-calowego szerokość szafki powinna wynosić około 93 cm;
 • dla ekranu 49-calowego szerokość szafki powinna wynosić około 110 cm;
 • dla ekranu 86-calowego szerokość szafki powinna wynosić około 194 cm.

Warto pamiętać, że chociaż mebel RTV stworzony jest głównie pod telewizor, zwykle trzymamy na niej również inne urządzenia, jak na przykład: odtwarzacz DVD, głośniki, soundbar, dekoder czy router. Produkt powinien więc być na tyle szeroki, by swobodnie pomieścić na nim wszystkie potrzebne sprzęty.

Zadbaj o funkcjonalność mebla pod telewizor!

Funkcjonalność to jedno z ważniejszych kryteriów wyboru odpowiedniej szafki pod telewizor. Warto wcześniej zastanowić się, ile sprzętu ma pomieścić mebel oraz jakie powinno być ułożenie półek, szuflad czy szafek. Czy zależy nam na wyeksponowaniu kolekcji filmów? A może chcemy, by któraś z półek została podświetlona? W którym miejscu powinny znajdować się otwory na kable i gniazda? Czasem najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie własnego projektu szafki na wymiar, dostosowanej do naszych potrzeb.

Marzysz o nowej szafce pod telewizor, ale nie wiesz jak dobrać odpowiedni rozmiar?
Skontaktuj się z nami!
883-647-952

 

Przeczytaj także:

  Zadzwoń do nas, aby szybciej uzyskać wszystkie informacje
  883-647-952

  Wpisz meble

  Zapraszam do kontaktu

  Ireneusz
  883-647-952