Jak wybrać meble na wymiar do małej kuchni? Praktyczny poradnik

Meble na wymiar » Jak wybrać meble na wymiar do małej kuchni? Praktyczny poradnik

Kuchnia jest przestrzenią, w której spędzamy wiele czasu, powinna więc być miejscem urządzonym funkcjonalnie i praktycznie. Problem pojawia się, gdy nasza kuchnia jest mała, a siłą rzeczy musimy w niej wiele pomieścić. Jak urządzić kuchnię, aby była praktyczna? Jakie meble na wymiar wybrać do małej kuchni, żeby jej nie zagracić i zmieścić wszystkie nasze rzeczy? Dowiesz się tego z lektury tego artykułu.

Funkcjonalny podział stref w małej kuchni

Zabudowa małej kuchni powinna być przemyślana, pojemna i dostosowana do naszych potrzeb. Przy zabudowie każdej kuchni należy jednak pamiętać, że muszą się w niej znaleźć wszystkie najważniejsze strefy, które ułatwią nam poruszanie się i przygotowywanie posiłków. Są to:

 • strefa zapasów – w której trzymane są produkty żywnościowe; znajdują się w niej szafki i szuflady, spiżarnia oraz lodówka i zamrażalnik;
 • strefa przechowywania – znajdują się w niej elementy zastawy stołowej (sztućce, porcelana, szkło, pojemniki na żywność itd.). W strefie tej nie powinno zabraknąć szafek wiszących na szkło, szafek dolne na zastawę obiadową, szuflad na sztućce i inne drobiazgi oraz blatu do wstępnej obróbki żywności;
 • strefa zmywania – inaczej strefa mokra, to miejsce, gdzie powinny znajdować się zlew, zmywarka i suszarka do naczyń. Warto w niej przechowywać środki czystości oraz składować śmieci. 
 • strefa przygotowania – powinna zajmować centralne miejsce w kuchni. Z miejsca, gdzie znajduje się główny blat, powinniśmy mieć dobry dostęp do narzędzi i przyrządów potrzebnych do gotowania – przypraw, noży, sztućców, desek do krojenia, misek i pojemników na żywność, a także sprzętu, np. robota kuchennego czy blendera (dlatego ważny jest tu dostęp do gniazdek elektrycznych). Sprawdzą się tu szuflady i wiszące szafki, pod którymi najlepiej zamocować dodatkowe oświetlenie nad blatem;
 • strefa gotowania i pieczenia – przestrzeń, gdzie powinny znajdować się kuchenka lub płyta indukcyjna, piekarnik i mikrofalówka. Tu dobrze mieć pod ręką garnki, patelnie, pokrywki i blachy do pieczenia, które przydadzą się w procesie gotowania.

Co ważne: dla użytkowników praworęcznych ułożenie stref w kuchni powinno przebiegać zgodnie z ruchem wskazówek zegara: od lewej do prawej – dla leworęcznych odwrotnie.

Urządzenie małej kuchni na wymiar 

Mała kuchnia może być zamysłem osoby planującej mieszkanie czy dom, ale często jest rozwiązaniem koniecznym, np. w bloku z wielkiej płyty. Stworzenie mebli na wymiar do małej kuchni jest wyzwaniem dla projektanta, dlatego aranżacje takiej przestrzeni często są nawet praktyczniejsze i bardziej pomysłowe niż urządzenie kuchni dużej.

Potrzebujesz funkcjonalnych i pojemnych mebli do małej kuchni?
Zadzwoń 883-647-952

Połączenie małej kuchni z jadalnią lub salonem

Bardzo małą kuchnię dobrze otworzyć na salon lub jadalnię, co w naturalny sposób ją powiększy a do tego umożliwi integrację z gośćmi czy członkami rodziny przebywającymi w drugim pokoju. Takie ułożenie pozwala też na wstawienie wyspy, która dostarczy wygodnej przestrzeni do przygotowywania posiłków, a dodatkowo w jej dolnej części pochowamy wiele rzeczy i zapasów.

Jeśli nie chcemy decydować się na wyburzanie całej ściany lub jej części, musimy dobrze zorganizować przestrzeń, którą dysponujemy. Aranżacja małej i wąskiej kuchni, np. w bloku, powinna przebiegać tylko wzdłuż jednej ściany, ewentualnie w kształcie litery „L”. Jeśli zdecydujemy się na dwa rzędy szafek, musimy pamiętać, aby zachować między nimi co najmniej 120 cm odległości.

Jakie wybrać kolory i kształty szafek do małej kuchni?

Małe kuchnie dobrze urządzać w jasnych barwach – wybierać gładkie białe lub szare lakierowane fronty szafek albo meble z jasnego drewna, a także stawiać na białe lub srebrne sprzęty AGD. Jasne meble powiększą optycznie małe wnętrze, a błyszczące, nowoczesne fronty będą odbijać światło i rozjaśniają niewielką przestrzeń.

Potrzebujesz funkcjonalnych i pojemnych mebli do małej kuchni? Wykonamy je dla ciebie!

Choć zabudowa całej ściany od góry do dołu da nam więcej miejsca na przechowywanie sprzętu i zapasów, to optycznie sprawi, że nasza kuchnia wyda się jeszcze ciaśniejsza. Lepiej również unikać równych rzędów dużych, ciężkich brył szafek i sprzętu AGD, ponieważ przytłoczą one małą kuchnię. Dobrym pomysłem będzie zróżnicowanie zabudowy kuchennych mebli na wymiar oraz wprowadzenie otwartych półek i przeszklonych szafek, które przełamią proste linie i wywołają wrażenie głębi.

Praktyczne pomysły na zagospodarowanie małej kuchni

W małej kuchni dobrze sprawdzą się wysuwane szafki typu cargo, które mogą służyć także jako spiżarnia. Jeśli mamy taką możliwość, w urządzenie takiej kuchni warto włączyć także okno – połączenie parapetu z blatem da nam dodatkową przestrzeń.

Szafki na kółkach i wysuwane spod blatu półki dadzą więcej miejsca do pracy i mogą stać się nieocenioną pomocą przy przygotowywaniu wystawnych obiadów lub wigilii dla całej rodziny.

polki i szafki w malej kuchni 300x194 Jak wybrać meble na wymiar do małej kuchni? Praktyczny poradnik

Dobrym pomysłem na aranżację małej kuchni jest też montaż na ścianach koszy, półek i listew z haczykami, które możemy wykorzystać do przechowywania najczęściej używanych rzeczy oraz przyrządów.

Meble kuchenne na wymiar sprawdzą się zwłaszcza w pomieszczeniach o nietypowej bryle, ale też w tych prostych i geometrycznych, ponieważ pozwolą na lepsze wykorzystanie dostępnego miejsca. Sam projekt jednak musi być dobrze opracowany i przemyślany, aby urządzenie naszej kuchni było jak najbardziej praktyczne.

Dopasuj meble kuchenne do swoich potrzeb. Skontaktuj się z nami!
Zadzwoń 883-647-952
Ireneusz Jak wybrać meble na wymiar do małej kuchni? Praktyczny poradnik

Autor wpisu

Właściciel zakładu Meble Mistrz - z pasją i zaangażowaniem realizuje atrakcyjne projekty mebli na wymiar. W wolnych chwilach dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem na firmowym blogu. Nadrzędnym celem bloga jest to aby Klienci mogli poznać aspekty związane z wyborem odpowiednich mebli na wymiar do swojego domu lub mieszkania

  Zadzwoń do nas, aby szybciej uzyskać wszystkie informacje
  883-647-952

  Wpisz meble

  Zapraszam do kontaktu

  Ireneusz
  883-647-952